«

»

Gru
03
2010

Gdzie szukać ofert pracy?

Głównym źródłem, gdzie można znaleźć ogłoszenia firm poszukujących kandydatów do pracy, są ogłoszenia prasowe ukazujące się w prasie codziennej.

Wiele znanych dzienników publikuje na swoich łamach specjalne dodatki zawierające oferty pracy z kraju i z zagranicy, informacje o kursach, szkoleniach, a także porady dotyczące szeroko rozumianego procesu rekrutacji. Z tej najbardziej popularnej formy, korzysta większość przedsiębiorstw oraz firm zajmujących się pozyskiwaniem pracowników.

Bardzo bogate źródło, w którym można znaleźć wiele ofert pracy stanowi Internet. Z reguły przedsiębiorstwo, które zgłasza zapotrzebowanie na konkretnego pracownika, umieszcza informację na własnej stronie internetowej. Jeżeli osoba poszukująca pracy ma sprecyzowane miejsce, gdzie chce pracować powinna śledzić na bieżąco informacje z wybranego przedsiębiorstwa czy instytucji. Na polskim rynku działa wiele firm konsultingowych, które zajmują się pozyskiwaniem pracowników. Duża liczba przedsiębiorstw korzysta z tej formy szukania kandydata do zatrudnienia, redukując przez to koszty i czas poświęcany na proces rekrutacji. Firmy z dziedziny doradztwa zawodowego ogłaszając zapotrzebowanie na pracownika, z reguły zamieszczają informację o rekrutacji dla danej firmy (często nazwa nie jest podawana) na łamach prasy oraz właśnie w Internecie. Warto, zatem znać kilka adresów internetowych firm pośredniczących w pozyskiwaniu pracowników. Ponadto, firmy te prowadzą własne bazy danych, do których można się zarejestrować, przedstawiając swoje kwalifikacje i gotowość podjęcia pracy.

Najczęściej odbywa się to w formie wypełnienia formularza zgłoszeniowego „on-line”. Ponadto, osoby poszukujące zatrudnienia mogą skorzystać z usług serwisów internetowych, które zajmują się publikowaniem ofert pracy. Zaletą tego typu portali jest możliwość odnalezienia ofert pracy pogrupowanych względem branży, wykształcenia, regionu czy nawet konkretnego stanowiska. Podobnie jak w przypadku stron internetowych firm konsultingowych, na stronach portali pracy istnieje możliwość rejestracji danych kandydata. Do tego typu baz mają również bezpośredni dostęp pracodawcy zainteresowani zatrudnieniem nowego pracownika. Ponadto na portalach internetowych można odnaleźć wiele cennych porad dotyczących aktywnych form poszukiwania pracy, w tym wzory dokumentów, testy psychologiczne, kalkulatory płac itp.

Podziel się:
  • Google Bookmarks
  • Facebook
  • Twitter
  • Add to favorites
  • Print
  • PDF